Ekonomi

JP Morgan’dan Türkiye açıklaması: Başarılı oldu

JPMorgan Türkiye Masası Lideri Burak Kaynak, toplantının yetkililerin piyasa ile doğrudan temas kurması açısından değerli bir fırsat olduğunu ve yabancı yatırımcıların kararların ilişkilerini birinci elden öğrenmesi açısından çok değerli bulduklarını söyledi.Kaynak, uluslararası yatırımcıların Şimşek’i uzun yıllardır tanıdığının ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erkan’ın ilk kez yabancı yatırımcılarla bir araya geldiğinin altını çizdi.

Bloomberg HT’ye konuşan Kaynak, Erkan’ın enflasyon görünümü ve para politikasına odaklanan kapsamlı ve teknik bir sunum yaptığını ve ardından başarılı bir soru-cevap bölümü geçtiğini belirtti.

‘Türkiye İÇİN BİR FIRSAT’

Yatırımcıların Türk makamlarının aldığı kararların mantığını, ilişkilerini ve amaçlarını birinci elden öğrenmesinin çok değerli olduğunu belirten Kaynak, toplantının piyasanın Türkiye’nin ekonomi politikası yetkilileriyle doğrudan iletişim kurması için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Görüşmede Erkan’ın “para politikası ve makroekonomik görünüm”Ayrıca Şimşek “ekonomik Görünüm”kazıklı sunumlar bulundu.

DMM TARTIŞMALARI REDDEDİLMİŞTİR

Toplantı hakkında “sonuç olumsuz, yatırımcılar ikna edilemedi” şeklinde asılsız tezler ortaya atıldı. Dezenformasyon Çaba Merkezi (DMM), bu iddiaların doğru olmadığını açıkladı.

“BÖYLE YANLIŞ İDDİALARA KESİNLİKLE UYMAYIN”

İddiaların masa başında kurgulandığını ve yabancı yatırımcıları sabote etmeyi amaçladığını belirten DMM’den. Bu tür asılsız iddialara itibar etmeyin” dedi. açıklama yapıldı. DMM’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, geçtiğimiz Cuma günü JP Morgan tarafından düzenlenen ve 50 yatırımcının katıldığı bir yatırımcı toplantısı düzenledi. Toplantı biter bitmez, Bakan Şimşek ve TCMB Başkanı Erkan’ın açıklamalarıyla ilgili asılsız iddialar ortaya çıktı. Muhataplarına bile sorulmadan tamamen masa başında kurgulanan bu iddialar, uluslararası yatırımcılarla görüşmeyi sabote etmeye yöneliktir.Bu tür asılsız iddialara itibar etmeyin.’Yatırımcılar ikna edilemedi’ şeklinde ortaya atılan tezler ortadadır. hatasız olmaz”

habercankaya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu