Haber

İran’da üç aydır süren protestolar sonuç verdi: Hükümet başörtüsü sorununu düzenleyecek

İran13 Eylül’de başkentte TahranMahsa Amini protestoları 3 aydır devam ediyor.

15 GÜN İÇİNDE YENİ YÖNETMELİK GELİYOR

İranİran Meclisi ve Yüksek Devrim Konseyi’nin başörtüsü konusunda yasal düzenleme üzerinde çalıştığını ve sonucun yakında açıklanacağını kaydeden Başsavcı Muhammed Cafer Muntazeri, “Anayasaya bağlı kalarak karar vereceğiz. Çalışmalar 15 gün içinde tamamlanacak.”

‘ÖLÜMLÜ POLİS’ HAKKINDA DA DEĞERLENDİRMELER YAPILDI

Mahsa Amini’nin gözaltına alınmasına yol açan “ahlak polisliği”ni değerlendiren Muntazeri, uygulamayı “sosyal güvenlik polisliği” olarak adlandırarak, “Yargı olarak sosyal güvenlik polisliğini bitirmeye niyetimiz yok. Güvenlik ve kültür merkezleri soruna daha duyarlı ve çözüm arıyorlar” dedi.

40 yıl yasağı kaldırılabilir

İran’da 1979 İslam Devrimi’nden 4 yıl sonra 1983’te tüm kadınlara başörtüsü takmak zorunlu hale getirildi. Böylece 40 yaş yasağı muhtemelen ilk kez kalkmış olacak.

PROTESTOLAR NASIL BAŞLADI?

17 Eylül’de düzenlenen cenaze törenlerinde “kadın, yaşam, özgürlük” sloganları İran’da kitlesel gösterilerin fitilini ateşledi. Gösteriler ayrıca Tahran, İsfahan, Meşhed, Kum, Gazvin, Kereç, Şiraz ve Reşt gibi büyük şehirlere de sıçradı. Kadınların “zorunlu başörtüsü” ve “ahlaki polislik” uygulamalarına tepki olarak başlayan protestolar, İran’da güncel toplumsal ve ekonomik sorunların da eklenmesiyle rejim karşıtı kitlesel şiddet hareketlerine dönüştü. Gösteriler ülkede devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu