Haber

Çevre aktivistleri Monet’nin tablosunu hedef aldı: 2 gözaltı

– Mahalle aktivistleri Monet’nin tablosunu hedef aldı: 2 gözaltı

STOCKHOLM – Çevre aktivistleri, başkent Stockholm’de bir müzede bulunan ünlü ressam Claude Monet’nin 1900 yılında yaptığı Giverny’deki Sanatçının Bahçesi’ne (Giverny’deki Sanatçının Bahçesi) boyalı saldırı düzenleyerek tabloya el koydu. İsveç Polis iki eylemciyi gözaltına aldı.

Çevre aktivistlerinin sanat eserlerine yönelik saldırılarına bir yenisi daha eklendi. Çevreci grup Aterstall Vatmarker’ın (Revive Wetlands) iki aktivisti, İsveç’in başkenti Stockholm’deki Stockholm Ulusal Müzesi’ne gelerek ünlü Fransız ressamın 1900 yılında yaptığı The Artist’s Garden at Giverny (The Artist’s Garden at Giverny) adını verdi. Claud Monet. Kırmızı boyayla esere bir saldırı düzenleyerek elini tabloya yapıştırdı. Polis, sanat eserinin akın etmesi üzerine yaşları 25 ve 30 olan iki kadın aktivisti gözaltına aldı.

Tablo inceleniyor

Müzeden yapılan açıklamada, tablonun saldırıda zarar görüp görmediği bilinmezken, tablonun “müze küratörleri tarafından herhangi bir hasar olup olmadığı açısından incelendiği” belirtildi. Yetkililer masanın üzerinde koruyucu cam olduğunu açıkladı.

“Monet’nin tablosundakiler gibi muhteşem bahçeler yakında uzak bir anı olacak”

Aterstall Vatmarker Sözcüsü Helen Wahlgren yaptığı açıklamada, bir iklim felaketinin “aynı zamanda bir sağlık krizi” olduğunu ve “milyonlarca insanın şimdiden iklim felaketinden ölmekte olduğunu” söyledi. “Monet’nin tablosundakiler gibi muhteşem bahçeler yakında uzak bir anı olacak.”

İsveç hükümetini uluslararası iklim taahhütlerine uymamakla suçlayan Wahlgren, “Emisyonlarımızı yüzde 31 oranında azaltmalıyız. Ancak emisyonlarımız hala artıyor. Bu çok çirkin” dedi.

camlihemsinajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu